Pokud si chcete pořádně užít to správéné lyžování ve Francii, tak máte nepřeberné množství možností kde to realizovat. My se dnes podíváme na čtyři střediska patřící ke špičce. A vezmeme je pěkně popořadě dle vzdálenosti.

Savojské Tignes

Geograficky nejbližší je středisko Tignes v Savojských Alpách, konkrétně v údolí Tarentai­se. Celé středisko se skládá z pěti částí – Les Brévières (1550m), Tignes 1800 (1800m), Le Lavachet, Le Lac a Val Claret (2100m). Výhodou tohoto střediska je právě jeho poloha, kdy na ledovci Grande Motte zůstává sníh v dobré kvalitě hodně dlouho a tedy poskytuje i delší sezonu. V některých letech dokonce kontinuálně bez přerušení.

V Tignes na vás čeká 150km sjezdovek propojených 47 lanovkami a vleky. Z nichž asi nejzajímavější je lanovka „Funiculaire“ vedoucí tunelem. A kdyby těch 150km sjezdovek nestačilo, tak Tignes úzce spolupracuje s nedalekým Val d’Isére. A mají společnou permanentku Espace Killy.  Své si zde najdou i snowboardisté s vlastním snowparkem Val Claret. A sánkaři mají novou 3 km dlouhou dráhu Pala´Fou se čtyřicetimetrovým tunelem (8 € / jízda) v části Le Lac.

Nevýhodou tohoto střediska je bohužel jeho kvalita. Ta se odráží hlavně v cenách a vysokém počtu ostatních lyžařů. Ale zase, kvalitu přece hledáme, ne?

Další dvě střediska z našeho výletu najdete nedaleko sebe, v oblasti zvané Tři údolí/Trois Vallées.

Lyžování v Les Menuires

Středisko Les Menuires se nachází v údolí Belleville v nadmořské výšce kolem 2000 m.n.m., ale vrcholy nejvyšších sjezdovek atakují i výšku 3000m. Celková délka tratí v tomto středisku je 160 km a k tomu ještě dalších 28km upravených tratí pro běžkaře. Výhodou je, že jsou zde zastoupeny sjezdovky všech náročností. Tedy si zde můžou zajezdit začátečníci i ostřílení „sjezdaři“. Jednou týdně si můžete užít i večerní lyžovačku.

Na vybranou máte ze tří druhů skipasů – buď na celou oblast Tří údolí, nebo oblast Belleville s možností návštěv Val Thorens anebo pouze oblast Les Menuires. Oblast je propojena s ostatními středisky díky systému 39 vzájemně propojených lanovek a vleků.

Lyžování ve Val Thorens

Druhé středisko ve Třech údolích je dříve zmíněné Val Thorens. To patří mezi sběratele unikátností, zejména se patří zmínit, že je to nejvýše položené stálé lyžařské středisko v Evropě. Toto středisko ocení především sváteční lyžaři, protože zde panují stabilně dobré sněhové podmínky, a terén je vhodný i pro nezkušené lyžaře nebo rodiny s malými dětmi. Pokud ale hledáte něco náročnějšího, přijdete si na své i vy, ovšem ne v takové míře jako v jiných střediscích. Vyhlášená atrakce je sjezdovka na Cime de Caron (3195m n. m.) ke které vede visutá lanovka. Ta pojme najednou až 150 lyžařů! Pod tímto masivem byste také našli nejvýše položenou sáňkařskou dráhu vinoucí se v délce 6km.

Připraveno je celkem 140km sjezdových tratí, 31 vleků a lanovek a 67 sjezdovek spíše nižší až střední obtížnosti.  A když budete unaveni, tak opravdu málokdo odolá množství restaurací, kaváren a barů. A když budete mít štěstí, tak se můžete zúčastnit některé z kulturních akcí. Těch je dost v průběhu celé sezóny.

Les 2 Alpes

Poslední zastávka je až o kus dále směrem na jihozápad, v regionu Isére. Středisko Les 2 Alpes leží cca 60 km východně od Grenoblu, v masivu La Meije na úpatí největšího lyžařského ledovce v Evropě Mont de Lans. Středisko je poměrně mladé, protože vzniklo spojením oblastí Mont-de-Lans a Venosc. Středisko je vybudováno poměrně vysoko, nejvýše lze lyžovat až ve výšce 3568 m n. m.  na Dôme de la Lauze. Celkem je pro lyžaře připraveno 225km tratí různých náročností. Většina však v nižší nebo střední obtížnosti. Rozveze vás po areálu 51 lanovek.

Les Deux Alpes je ale především známé pro svoji vhodnost k freeridu a snowboardingu. Známá je trasa La Grave (převýšení 2150m) oblíbená právě pro možnost jízdy prašanem. Kdo má radši adrenalin trošku pod kontrolou, může si ho zvednout v parku SLIDE. L2A je pro snowboarding opravdu vyhlášené. Ne nadarmo se zde každoročně koná světový šampionát Mondial du Snowboard. 

V ceně skipasu máte opravdu hodně bonusů – vyhřívaný venkovní bazén, umělé kluziště nebo gratis místní skibus


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *