Když je ve Střední Evropě zima „jak v psírně“, tak to hodně lidí táhne na jih, trochu za teplem. Ne každý ale touží jet hned na Mallorcu a podobně. Pro tyhle typy je ideální destinací Španělsko. Barcelona nebo třeba Madrid. My se dnes budeme věnovat hlavnímu městu Katalánska. Barceloně!

A když už tady budeme, tak co tu budeme dělat? A na co se podívat?

1. Sagrada Familia

sagrada familia gaudiJednoznačně no.1 v tomhle městě. Šílená stavba, ostatně jako cokoliv od Gaudího. Asi nejdivočejší církevní stavba světa. Člověk nemůže, než bezbřeze obdivovat odvahu tehdejších Barceloňanů, že Gaudímu dali volnou ruku a peníze. Stavět se začalo už v roce 1881, stavba se stále rušila a znova zahajovala. Katedrála je tedy staveništěm již 136let, to jsou tři různá století a zdaleka ještě není hotová. Antoni Gaudí ji stavěl přes 40 let až do své smrti v roce 1926.

Průběh stavby a její směřování ovlivňuje i to, že Gaudího stavební dokumentace byla zničena za občanské války v 30letech. Od té doby se stavěla třeba i podle dokumentace, kterou Gaudí kdysi zapomněl na jedné z přednášek o chrámu. Dnes se na projektování stavby podílejí i počítače. Chrám je hotov asi z poloviny. To, že není chrám hotový, nikomu nevadí. Naopak. Je to nejnavštěvovanější pamětihodnost v celé zemi, každoročně se sem přijdou podívat 2 milióny lidí. A nikomu očividně nevadí ty jeřáby trčící do nebes.

Můžete si ji prohlédnout zespoda nebo vyjít nahoru po schodech či vyjet výtahem a kochat se výhledy z ptačí perspektivy. V kryptě chrámu je pochován i její stavitel. Gaudí – jeden z nejgeniálnějších architektů světa – zemřel v roce 1926. Na ulici ho zachytila tramvaj, odvezli ho do chudinského špitálu, kde po třech dnech bezvědomí zemřel.


2. La Rambla

Něco přes kilometr dlouhá ulice La Rambla je nejživějším bulvárem ve městě. Potkáte tu pouliční umělce, prodejce živých ptáčků, kapsáře, prostitutky, je tu i nejlepší tržnice ve městě, kde se dá koupit cokoliv, počínaje mořskými potvorami, pokračuje ovocem, zeleninou a konče masem. Vše je samozřejmě čerstvé a člověku se hned sbíhají sliny.

Jméno tahle třída dostala od slova „raml“, což arabsky znamená „občasný vodní tok“. To je sice hezky řečeno, ale šlo o obyčejnou stoku, která tudy ve středověku tekla. Až v 18. století stoku místní obyvatelé zasypali.

3. Tibidado

Užijte si pár divokých jízd v zábavním parku Tibidado. Nejvyšší vrchol města nabízí nejen panoramatické pohledy na město, ale i kolotoče a obří kola, dům hrůzy, vše jako za starých časů.

4. Noční život v El Raval

Barcelona ví, jak flámovat, abyste ji poznali v její pravé podobě, budete muset vyrazit ven velmi pozdě v noci. V době, kdy už dávno paříte, stojí Barceloňané teprve před zrcadlem a přemýšlejí, co si vzít na sebe. Mnohé kluby tu tak ožívají teprve ve dvě ráno. Žije to v dolní části staré Gotické čtvrti, v El Ravalu u pěší zóny La Rambla je ale nejvíc sexy obvod. Dokonale se hodí pro dlouhý noční tah. Je tu všechno, záplava barů, krčem i těch nejoblíbenějších nočních klubů. Také náměstí a některé uličky čtvrti Grácia žijí rušným nočním životem.


POKRAČOVAT >>


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *