<< PŘEDCHOZÍ

5. Park Güell

Když by se mě někdo zeptal, co považuji za symbol Barcelony, hned bych věděla. Gaudí. Nejenom Sagrada Familia či několik domů ve městě, ale především jeho úžasný park.

Tedy jeho… Park se jmenuje Güell po svém zakladateli – barcelonském magnátovi jménem Eusebio Güell. Ten si chtěl v roce 1900 nechat postavit anglické zahradní město pro boháče, koupil pozemky a najal si architekta Antoniho Gaudího. Představoval si, že z toho projektu bude mašina na peníze. Že se sem boháči jen pohrnou, že se budou prát o to, kdo si tu postaví dům. Gaudí postavil ale skoro jen samé cesty, bránu, vrátnice, ale o stavbu domů nebyl moc zájem. Po 14 letech to magnát vzdal a dnes je z tohoto místa městský veřejně přístupný park. Nutno podotknout, že nádherný a ojedinělý. Budete si tu připadat jako v pohádce.

Vedle hlavní brány jsou dvě „perníkové“ chaloupky, v jedné je expozice Gaudího stavitelských metod a historie parku. V parku je i dům, kde Gaudí na sklonku života žil.

Poblíž vstupní brány najdete také jeden ze symbolů města – ještěra. Říká se, že kdo mu sáhne na zub, tomu se splní přání. No, nechci být škarohlíd, ale osahala jsem mu celou ústní dutinu a přání se mi nesplnilo ani náhodou. Jak už to tak bývá… Když kolem ještěra vystoupáte po schodech až nahoru do samého srdce parku, objevíte úžasnou táhnoucí se dlouhou Gaudího lavičku s typickým povrchem z pestrobarevných kousků rozlámaných dlaždiček, hezky zakulacenou. Prostě Gaudí, hrany aby u něj člověk hledal mikroskopem. A stejně neúspěšně.

Navíc je z odtud úchvatný výhled na město. Mají tu občerstvení, můžete si tu nechat namalovat portrét nebo si třeba nechat udělat šperk na míru. Je tu co dělat a hlavně je tu na co se dívat. Tenhle park si hned zamilujete.

6. Býčí zápasy, flamenco, fotbal

V neděli na jaře a v létě můžete jít na býčí zápasy. Část lidí je nesnáší, jiní je milují. Dáváte-li přednost něčemu klidnějšímu a elegantnějšímu, jděte se večer někam podívat na flameco. Jiné matadory můžete vidět v aréně zvané „Camp Nou“ – tedy na fotbalovém stadiónu FC Barcelona. Během roku 2017 by měla být zahájena ale jeho rekonstrukce.


POKRAČOVAT >>

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *