Napadlo Vás někdy, jet lyžovat do Ruska? Věřte nebo ne, ale Kavkaz nebo Ural mají srovnatelné, ne-li lepší podmínky než třeba Alpy.

Jako první se podíváme na Kavkaz

http://petvalin.webz.cz/Kavkaz02/Map3.jpgDombaj je přímo ukázkové horské středisko, které nabízí rozhodně hodně především pro zimní turisty. Nachází se na soutoku tří řek se jmény Dombaj, Alibek a Amanauz v Karačajevo-čerkezské autonomní republice na hranicích s Gruzií. Tamější horské hotely dříve ubytovávaly a obsluhovaly výhradně hosty, kteří přijeli přes nějakou cestovní kancelář. Doba se mění a to i v turistice. Proto dnes může do tohoto horského ráje opravdu každý.

K dispozici budete mít lanovky, lyžařské vleky, stálé horolezecké a turistické základny. Protože se jedná o přírodní rezervaci, budete muset pro svého plechového miláčka zajistit povolenku k vjezdu. Ta se vyřizuje nejčastěji na ředitelství rezervace. Nemusíte ale mít strach. https://www.dookinternational.com/blog/wp-content/uploads/2016/10/a3.jpgTuristé zde mají snížené povolenkové tarify, nebo v drtivé většině případů neplatí vůbec nic. Je to díky tomu, že některé hotely to za hosta uhradí, nebo je to forma podpory turistického ruchu v daném regionu. Ředitelství rezervace sídlí v budově muzea rezervace Teberda. Rozhodně si ho při vyřizování povolení prohlédněte, protože je o co stát. Dozvíte se jak vědomostně, tak i pohledem, nejrůznější fakta o historii tohoto regionu. Budete rozhodně nadšeni přírodou, protože je tu opravdu nádherná. Jednak je zde málo lidí a jednak zde neudělali rezervaci jen tak pro nic za nic. Takováto úchvatná příroda si zaslouží ochranu, aby se mohly kochat i naše budoucí generace. Zajímavostí tohoto regionu je i hotel Tarelka (na horním obrázku) na úbočí hory Mussa-Achitara ve výšce 2250m. Jedná se o laminátový objekt připomínajuící létající talíř. Skládá se z lobby, tří pokojů a společného sociálního zařízení a kuchyně. Zajímavostí je, že celý hotel lze pověsit pod helikoptéru a přemístit. Noc stojí asi 1200 rublů nebo 55 gruzínských lari (asi 450Kč) za osobu.


Přesuneme se na sever, k Uralu


Pohoří Ural, obecně přijímáné jako hranice mezi Evropou a Asií, se rozprostírá Jižně od Severního ledového oceánu, kde se de facto rozprostírají dvě vegetační pásma. Prvním vegetačním pásmem je tundra, ve které se nachází rovinné arktické porosty a druhým je tajga, ve které můžete najít jehličnaté lesy. Společně tyto dvě pásma pokrývají čtvrtinu pevniny severní polokoule. Od severu k jihu jí prochází pohoří Ural, které je tvořeno více než 2000 km hřebenem hor. A to je úctyhodná číslice, která vás jistě jak na první pohled v článku, tak na první pohled v reálu ohromí. Ještě aby ne, když je rozhodně o co stát! Z těchto údajů vám musí být již teď jasné, že lepší místo na lyžování ani nemůže existovat! Panenská příroda, dlouhé hory, které za to opravdu stojí a málo lidí, kteří by vám chtěli znepříjemnit váš pobyt. Dokáže si člověk představit lepší zimní dovolenou? To je opravdu otázka k zamyšlení.

Ural se dělí na pět pásem, a to Polární Ural, Připolární Ural s nejvyšší horou Narodnaja (1894), Severní Ural s vrcholem Telpoziz (1617), Střední Ural s nejvyšší horou Narodnaja (1894) a Jižní Ural s nejvyšším vrcholem Jamentan (1638). Ural vznikl v prvohorách, a i když nejde označit do seznamu velehor, tak i přes poměrně nízkou polohu nejde neobdivovat jeho majestátnost, která je opravdu ohromující.

Svahy pohoří na Uralu nejsou příliš strmé, a proto i začínající lyžař si zde přijde na své. Jak vidíte, tak i v Rusku se dá kvalitně lyžovat na spoustu místech, a není opravdu radno ho zbytečně
podceňovat. Určitě budete překvapení, jakou kvalitu lyžařských center tu uvidíte, a jak málo to zde stojí.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

One Reply to “Kavkaz a Ural – nečekaně dobrá místa kde si zalyžovat”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *