Chamonix je symbol! Je to co si představíte když se řekne Alpy. Ale stejně tak je symbolem lyžařských středisek, synonymem kvality a luxusu. Je skutečným unikátem, který utváří vrchol Mont Blanc a zároveň údolí Arvy, zdejší řeky. Kulisy zimní krajiny, jaké vás zde čekají, jsou naprosto jedinečné! Vše je zde prodchnuto historií. Vždyť počátky lyžování i horolezectví sahají právě sem! Navíc již před naším letopočtem zde stála první osada. Přesvědčte se o této bohaté kulturní i sportovní historii i Vy!

Lyžování

Okolí Chamonix slibuje rovnoměrně rozmístěné lyžařské terény, které jsou soustředěny do více areálů, rozmístěných na velké ploše. Tyto areály je nutné objíždět skibusem, některé z nich jsou od sebe totiž dost vzdáleny. Celkovou atmosféru dokresluje panorama dlouhých ledovců.


Pokud jste vyznavači freeride, měli byste si určitě alespoň jednou zkusit sjet Vallée Blanche. Jedná se totiž o nejslavnější sjezd volným terénem! Je dlouhý asi 20 km a jeho začátek najdete v Aiguille du Midi, kam se dostanete pomocí visuté lanovky, a kde vás čeká krásná panoramatická terasa a komplex budov.

Jen kousek od náměstí v Chamonix můžete nasednout na lanovku, která vás doveze do areálu Flégère nebo Brévent. Oba z nich jsou propojeny. Právě z jejich svahů se otevírá krásný výhled do údolí a na Mont Blanc.

Pokud patříte mezi náročnější lyžaře, vydejte se prozkoumat terény v Les Grands Montes, nacházející se nad Argentière. Tento vrcholek ze všech tří stran obklopují ledovce a najdete na něm jen neupravované, černě označené sjezdovky. Najdete zde ale i pár červených sjezdovek, táhnoucích se po úbočí. V této oblasti se nachází také černá sjezdovka Houches, která se ve skutečnosti jmenuje Verte (Zelená). Od roku 1928 se na ní jezdí světoznámý závod Kandahar.

Pro ty méně náročné lyžaře se hodí především střediska Le Tour a Valorcine. Nachází se téměř až poblíž hranic se Švýcarskem a najdete v nich především červeně a modře označené tratě.


Historie

Zdejší lyžařské možnosti jsou skutečně velkolepé a historie je opravdu bohatá. Roku 1893 poprvé přivezl s sebou do údolí lyže Michel Payot. Protože byl lékař, usnadňovaly mu především dopravu k jeho pacientům. Tento člověk později začal lyžování propagovat, což mezi zdejšími usedlíky, které tento sport považovali za mrhání časem, nebylo zrovna jednoduché. Od počátku 20.stol, s rozmachem horolezectví a vysokohorské turistiky je Chamonix jedno z „nástupních míst“ pro výstup na Mont Blanc. Vrcholem sportovní historie tohoto místa byl rok 1924 kdy se zde konaly 1. zimní olympijské hry 1924.


VYBRAT TERMÍN


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *